Dlaczego warto jeździć rowerem?

Rower nosił nazwę welocyped oraz bicykl. Polska nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover. Typowy współczesny rower klasyczny jest jednośladem dwukołowym. Ramy rowerów wykonuje się ze stali zwykłych lub stopowych, stopów aluminiowych lub kompozytów. Sport rowerowy dzielimy na szosowe, torowe, przełajowe i górskie. Pamiętajmy że osobną dyscypliną jest BMX.

Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, które nie wydzielają spalin. Jest mobilny, dzięki czemu nie stoi się w korkach i nie wdycha się miejskich zanieczyszczeń. Rowery nie powodują hałasu, którego poziom, zwłaszcza w centrach dużych miast, przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

Rower to nie tylko przyjemność, to także inne korzyści. Podczas jazdy stale dotleniamy krew poprzez głębokie oddychanie. Warto jeździć dlatego, że poprawiamy swoje zdrowie psychiczne. Wpływ aktywności fizycznej poprawia nasz stan umysłu w dużym stopniu, potwierdziły to badania w Departamencie d/s Rozwoju Zdrowia Uniwersytetu i Środowiska Zdrowia w Japonii. Podczas jazdy i kręcenia głównie pedałami angażujemy do pracy mięśnie trójgłowy łydki, zginaczy, mięsień krawiecki, czworo-głowy uda, dwugłowy uda. Podczas ruchu pracują także mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, a nawet kończyn górnych. Podczas ćwiczeń na rowerze zwiększa się aktywność limfocytów Natural Killer. Dzięki jeżdżeniu spalamy mnóstwo kalorii. Przejeżdżając w godzinę 10 km spalamy przy tym około 229 kcal.

Najpopularniejsze marki rowerowe na świecie:
– Scott
– Cannondale
– Giant
– Specialized
– Trek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *