Kask, czyli obowiązkowe zabezpieczenie każdego rowerzysty

Wiosnę już czuć w powietrzu. Czas więc wziąć swój pojazd i wyjechać na rowerowe szlaki. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie stracić głowy. Oto krótki poradnik, jak wybrać odpowiedni kask.

Chcielibyśmy dzisiaj porozmawiać o czymś poważnym. O bezpieczeństwie. Często zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu i zapewnieniu sobie ochrony podczas naszych rowerowych eskapad. Lekkomyślność i ułańska fantazja nie są jednak najlepszymi doradcami. Zanim więc udasz się w kolejną rowerową podróż, nie zapominaj o kasku. Wszyscy Ci, których kask uratował przed utratą zdrowia, lub życia, są świadectwem tego, jak bardzo ważny jest ten element rowerowego ubioru.

Odpowiedni kask

Jeszcze do niedawna kaski były wyśmiewanym elementem ekwipunku rowerzystów. Ten stereotyp przeszedł już jednak do lamusa i dzisiaj każdy świadomy entuzjasta dwóch kółek zdaje sobie sprawę, jak ważny jest ten element rowerowej garderoby. Jak jednak wybrać odpowiedni kask?

Przede wszystkim cena nie powinna być najważniejszym czynnikiem przed wyborem odpowiedniego sprzętu. Na czym, jak na czym, ale na bezpieczeństwie nie wolno oszczędzać. Owszem, można znaleźć tanie kaski, które będą bardzo dobre. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie i jak szukać.

Jakość wykonania i funkcjonalność są najważniejszymi faktorami, którymi powinieneś się kierować przed wyborem odpowiedniego ochraniacza na głowę. Atesty i certyfikaty bezpieczeństwa pozwalają nam odróżnić kaski gwarantujące bezpieczeństwo od tych, które najprawdopodobniej nie zapewnią nam bezpieczeństwa.

Ważne jest też miejsce zakupów. Sprawdzony dostawca gwarantujący najwyższą jakość i ochronę to najlepszy wybór. Z naszej strony możemy jedynie zapewnić, że w ofercie GRAWITACYJNY.PL znajdziesz tylko sprawdzone kaski od najbardziej renomowanych producentów.

Kask kaskowi nierówny

Drugim, równie ważnym czynnikiem przed zakupem twojego kasku jest jego przeznaczenie. To, że różne kaski pasują do innych typów rowerowej aktywności, jest oczywiste. Kaski różnią się przede wszystkim wagą, wytrzymałością, stylem, ale też przeznaczeniem. Producenci oferują kilka podstawowych rodzajów kasków i powinieneś znać różnice miedzy nimi.

Kask MTB to najpopularniejszy rodzaj kasku. Wyróżnia go charakterystyczny daszek z przodu. Można dostać go w niemal każdym sklepie, nie tylko rowerowym. Najczęściej wykonany jest on z twardego polistyrenu. Zewnętrzna powłoka jest z tworzywa sztucznego. Posiada on wiele otworów wentylacyjnych, dzięki czemu znajduje zastosowanie na leśnych i miejskich ścieżkach.

Kask miejski jest bardzo podobny do MTB. Miejski model zwykle ma więcej elementów odblaskowych, dzięki temu rowerzyści są bardziej widoczni. Jest on też zwykle mniej opływowy niż MTB.

Kask szosowy też jest podobny do MTB. Zwykle nieco bardziej aerodynamiczny, by zwiększać prędkość podczas szosowych przejażdżek. Nie ma też daszku. Na każdym z tych trzech typów kasków można poruszać się zarówno w mieście, na szlakach, czy w lasach. Nie różnią się one znacząco od siebie.

Zupełnie inne są natomiast kaski typu FULL FACE. To sprzęt dla miłośników mocnych wrażeń. Każdy rowerzysta próbujący swoich sił w rajdach w zjazdach downhill, czy freeride powinien najpierw zaopatrzyć się w tego typu ochraniacz. Przypomina on nieco kask motocyklowy, ale jest znacznie lżejszy. Idealnie do tego rodzaju kasków pasują gogle.

Jest jeszcze kask dla BMX-owców. Popularny orzeszek jest opływowy, chroni głowę lepiej, niż MTB, ale nie ogranicza widoczności, jak FULL FACE. Nie ma on też zwykle wentylatorów.

Oto najpopularniejsze typy kasków rowerowych. Gdy już podejmiesz decyzję o kupnie kasku, ustal najpierw do czego tego narzędzia będziesz potrzebował. Później nie oszczędzaj na swoim bezpieczeństwie i kup produkt gwarantujący bezpieczeństwo i ochronę twojej głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *